Rajoni

Ushtria e Kosovës shton numrin e trupave, Kurti: Do të sigurojmë paqenBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 21:51 - 11/11/22 |
Opi Nion

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti ka ndarë në rrjetet sociale disa foto nga kazerma ushtarake “Adem Jashari”, ku u betuan së fundmi dhe 311 rekrutë të rinj të Forcës së Sigurisë.

Sipas Kurtit, kjo ushtri po forcohet për të siguruar e ruajtur paqen, demokracinë dhe progresin.

“Në kazermën “Adem Jashari” sot u betuan 311 rekrutë të rinj të Forcës së Sigurisë së Kosovës dhe morën statusin Ushtar i Kosovës. Ndërsa dje, me shumicë votash Kuvendi miratoi tri projektligje që fuqizojnë bazën ligjore për organizimin dhe funksionimin e Ministrisë së Mbrojtjes, FSK-së dhe të drejtat e obligimet për pjesëtarët e FSK-së: plotësim-ndryshimin e Ligjit për Shërbim në Forcën e Sigurisë së Kosovës, për Forcën e Sigurisë së Kosovës dhe për Ministrinë e Mbrojtjes.

Ushtria jonë po forcohet e zhvillohet për të siguruar e ruajtur paqen, demokracinë dhe progresin. U jemi mirënjohës partnerëve, vendeve mike e aleate për gjithë përkrahjen në modernizimin dhe trajnimin e FSK-së”, shkruan Kurti.

Pas