-Shëndeti

Ushqimet që ulin kolesterolin


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 09:37 - 25/09/15 |
root

Kur përpiqeni të ulni kolesterolin ose trigliceridet, duhet të keni parasysh se çfarë ushqimesh duhet të konsumoni. Disa prej tyre janë këto.

Vaji peshkut. Ky plotësues mund të ndihmojë për të ulur nivelet e triglicerideve në sajë të acideve omega-3 që ka në përbërje, siç janë EPA (acidi eicosapentaenoic) dhe DHA (acidi docosahexaenoic).

Ushqimet me fibra. Fibrat janë një shkatërrues i mrekullueshëm i kolesterolit. Ushqime që përmbajnë fibra janë perimet, frutat dhe drithërat integrale.

Soja. Soja mund të ul nivelet e kolesterolit në përgjithësi dhe të përmirësojë nivelet e lipoproteinës me densitet të lartë ose të “kolesterolit të mirë”.

Hudhra. Hudhra i ul pak nivelet e kolesterolit sipas disa studimeve, por gjithsesi mjekët thonë se hudhra shihet si një mënyrë e efektshme për të ulur kolesterolin.

Orizi i kuq. Ky plotësues ka të njëjtin përbërës aktiv të gjetur në ilaçet që përdoren për uljen e kolesterolit. 

KOMENTO (0)

Shkruaj nje koment

    Pas