Bota

Uragani Laura tejet i rrezikshëm, më i fuqishmi që godet SHBA-në në vite


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 12:28 - 27/08/20 |
el ida

Uragani Laura në Gjirin e Meksikës është shndërruar në një stuhi të rrezikshme të kategorisë 4 dhe ndodhet në drejtim të shteteve amerikane, Teksas dhe Luiziana.

Qendra Kombëtare e Uraganeve në SHBA tha se epiqendra e stuhisë është disa kilometra larg Portit Artur në Teksas dhe se ajo ka shkaktuar tashmë erëra me fuqi prej 240 kilometrash në orë.

Qendra tha se stuhia është “jashtëzakonisht e rrezikshme” dhe parashikoi rritje të nivelit të ujit për më shumë se gjashtë metra.

Laura zbarkoi në orët e vona të së mërkurës, sipas kohës lokale, si uragani më i fuqshëm që godet SHBA-në në disa vite. Guvernatorët e Teksasit dhe Luizianës kanë lëshuar urdhra evakuimi për më shumë se 500,000 banorë.

Uragani i fuqishëm masiv që ka goditur zonën, ka qenë Rita, në vitin 2005. Stuhia iu mori jetën 120 personave dhe shkaktoi dëme në vlerë prej 18 miliardë dollarësh./Opinion.al

Pas