Bota

COVID/Koreja e Jugut regjistron numrin më të lartë të rasteve që nga marsi


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 12:57 - 27/08/20 |
Opi Nion

Koreja e Jugut regjistroi 441 raste të reja me koronavirus në 24 orët e fundit. Kjo është shifra më e lartë në një ditë të vetme që nga 7 marsi.

Prej këtyre rasteve, 313 u regjistruan vetëm në kryeqytetin Seul, tha Ministria e Shëndetësisë e Koresë së Jugut. Mbi 900 rastet aktuale në këtë vend lidhen me një vatër pranë kishës Sarang-jeil në Seul.

Më herët, Koreja e Jugut është lavdëruar për kontrollimin efektiv të përhapjes së koronavirusit, kryesisht përmes testimit masiv dhe gjurmimit të kontakteve.

Sëmundja që e shkakton koronavirusi, COVID-19, ka prekur mbi 24 milionë njerëz në gjithë botën. Prej tyre, mbi 826,000 kanë humbur jetën dhe mbi 15.8 milionë janë shëruar.

Vendi më i prekur në botë është SHBA-ja, me mbi 5.8 milionë të infektuar dhe me afro 180,000 viktima.

Pas