Bota

SHBA aprovon testin, nxjerr rezultatin në pak minuta dhe kushton 5 dollarë


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 13:23 - 27/08/20 |
el ida

Administrata amerikane e ushqimit dhe ilaçeve (FDA) aprovoi përdorimin e një testi për koronavirus nga Laboratorët Abbott, i cili nxjerr rezultatin në 15 minuta dhe kushton vetëm 5 dollarë.

Forbes  shkruan se Abbott ka deklaruar se planifikon të nxjerrë në përdorim testin në shtator, dhe deri në tetor do të rrisë prodhimin deri në 50 milionë teste.

Testi quhet BinaxNOW COVID-19 Ag Card, dhe duhet të bëhet brenda shtatë ditëve që nga fillimi i simptomave. Mostra merret duke përdorur një shtupë. Përveç testit, Abbot krijoi edhe aplikacionin falas NAVICA për telefonat iPhone dhe Android.

Disa punonjës shëndetësorë dhe ligjvënës kanë deklaruar testi është efikas dhe se kostoja e prodhimit e ulët, ndaj kjo do të lejojë testimin masiv, i cili do të ndihmojë  në zbulimin e rasteve të reja më shpejt dhe do të parandalojë përhapjen e koronavirusit./Opinion.al

Pas