Kryesore

Greqia do të zgjerohet në detin Jon, reagon Meta


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 14:08 - 27/08/20 |
el ida

Presidenti Ilir Meta, ka reaguar në lidhje me deklaratat se Greqia do të zgjerohet me 6-12 milje në ujërat që bëjnë pjesë në detin Jon.

Meta nga Vlora i kërkoi qeverisë dhe të gjitha institucioneve të tjera që të respektojnë vendimin e gjykatës Kushtetuese në lidhje me kufirin detar me Greqinë. Ndërkaq Meta shtoi se shqiptarët duhet të jenë të sigurt se Presidenti gjithmonë do të mbrojë kushtetutën.

“Sot jam vetëm për Drashovicën, për luftën dhe luftërat dhe epopenë e jashtëzakonshme të 1920. Presidenti flet aq më tepër nga Drashovica, cdo shqiptar mund të flasë me shumë kurajo dhe përgjegjshmëri, por nuk do të doja të merresha me asnjë çështje tjetër.

Pas asnjë diskutim shqiptarët duhet të jenë të sigurt se Presidenti gjithmonë do të mbrojë kushtetutën për cështjen në fjalë do të respektojë vendimin e gjykatës Kushtetuese dhe këtë duhet ta bëjnë të gjitha institucionet tona” tha ai./Opinion.al

Pas