Aktualitet

Ulet numri i testimeve, 3 viktima nga COVID-19 dhe 167 raste të rejaBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 16:37 - 08/08/22 |
Opi Nion

Është ulur numri i testimeve për COVID-19, veprim i cili sill si rezultat dhe numrin e ulët të zbulimit të rasteve të reja.

Ministria e Shëndetësisë bën me dije se gjatë 24 orëve të fundit janë kryer 374 testime, prej të cilave 167 qytetarë kanë rezultuar të infektuar.

Po ashtu, gjatë këtij harku kohor janë regjistruar 3 viktima, të moshave nga 68 vjeç deri në 91 vjeç.

Rastet e reja janë regjistruar 50 në Tiranë, 23 në Lushnjë, 22 në Devoll, 10 në Divjakë, nga 7 qytetarë në Kavajë, Gramsh, nga 6 qytetarë në Berat, Dimal, nga 4 qytetarë në Has, Durrës, Patos, Sarandë, nga 3 qytetarë në Dibër, Mallakastër, Vlorë, nga 2 qytetarë në Pukë, Vorë, Delvinë, Finiq, nga 1 qytetarë në Mirditë, Fier, Kolonjë.

Janë 6,980 qytetarë aktivë me Covid19 në të gjithë vendin. Aktualisht në spitalin COVID3 po marrin trajtim 21 pacientë. Janë shëruar 733 qytetarë gjatë 24 orëve të fundit, duke e çuar numrin e të shëruarve në 307,135 që nga fillimi i epidemisë.

Statistika (8 Gusht 2022)

Raste të reja ditore 167
Të shëruar në 24 orë 733
Të shtruar në spitale 21
Humbje jete në 24 orë 3
Testime ditore 374

Testime totale 1,931,327
Raste pozitive 317,681
Raste të shëruara 307,135
Raste Aktive 6,980
Humbje jete 3,566

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:

Tiranë 3,481
Fier 703
Durrës 581
Vlorë 434
Elbasan 384
Gjirokastër 295
Korçë 283
Shkodër 214
Berat 211
Lezhë 207
Dibër 144
Kukës 43

Pas