Bota

Ukraina: Janë vrarë mbi 42 mijë rusëBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 16:47 - 08/08/22 |
Opi Nion

Autoritetet ukrainase deklarojnë se ushtria ruse vijon të pësojë humbje të mëdha gjatë luftimeve.

Sipas të dhënave të Ministrisë së Brendshme, që nga nisja e sulmeve më 24 shkurt, 42 mijë ushtarë rusë kanë humbur jetën.

Në bilancin e kësaj ministrie, gjithashtu raportohet se janë shkatërruar 223 avionë, 192 helikopterë, 754 dronë, 1811 tanke, 960 sisteme artilerie dhe 4070 mjete të blinduara.

Humbjet e rënda kanë detyruar autoritetet ruse të nisin rekrutimin e ushtarëve të rinj në radhët e ushtrisë, duke hequr dhe kufizimin e moshës.

Pas