Bota

Ukraina: Shpërthimet në Krime shkatërruan  9 avionë luftarakë rusëBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 17:16 - 10/08/22 |
Opi Nion

Forcat ajrore të Ukrainës thanë se nëntë avionë luftarakë rusë u shkatërruan në shpërthimet që ndodhën në një bazë ajrore ruse në gadishullin e aneksuar të Krimesë të martën.

Pretendimi i forcave ajrore, i postuar në Facebook së bashku me humbjet e përgjithshme që Kievi thotë se Rusia ka pësuar gjatë luftës, erdhi mes spekulimeve se shpërthimet ishin rezultat i një sulmi ukrainas që do të çonte në një përshkallëzim të konfliktit.

Al Jazeera shkruan se shpërthimet, të cilat vranë një person dhe plagosën 14 të tjerë, sipas guvernatorit të Krimesë, bënë që turistët të largoheshin.

Ndërkohë, Rusia ka thënë se shpërthimet ishin shpërthime të municioneve të ruajtura, jo rezultat i një sulmi.  Kievi, nga ana e tij, ka thënë se shpërthimet mund të jenë shkaktuar nga paaftësia ruse ose një sulm nga partizanët./Opinion.al

Pas