Bota

U zgjerua 12 milje në detin Jon,Greqia:E kemi të drejtë të patjetërsueshme


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 19:19 - 27/12/20 |
Semiljana Azizi

Ministria e Jashtme greke ka reaguar për shtrirjen e Greqisë me 12 milje në detin Jon.

Nëpërmjet një postimi zyrtar, Ministria e Jashtme greke e konsideron këtë zgjerim si një të drejtë të patjetërsueshme, në përputhje me ligjin ratifikues të Konventës së Kombeve të Bashkuara të vitit 1982 mbi Ligjin e Detit.

Ndërkohë që kujtojmë se një lëvizje e tillë nga aja e shtetit grek ka sjellë reagime të shumta politike në Shqipëri.

Njoftimi i Ministrisë së Punëve të Jashtme për hyrjen në fuqi të Dekretit Presidencial për mbylljen e gjireve dhe ndërtimin e vijave bazë në rajonin e Detit Jon dhe Ishujt në Jon deri në Kepin Tainaro në Peloponez që hyri në fuqi sot.

Dekreti Presidencial u lëshua në përputhje me ligjin ratifikues të Konventës së Kombeve të Bashkuara të vitit 1982 mbi Ligjin e Detit. Është një hap i domosdoshëm për procesin e zgjerimit të zonës bregdetare të vendit në zonën e mësipërme, veprim i cili, sipas Konventës, është një e drejtë e patjetërsueshme e vendit.

Dekreti i Presidentit thekson se Greqia rezervon të drejtën të ushtrojë të drejtat e saj përkatëse në rajonet e tjera të territorit të saj, pasi ato rrjedhin nga Konventa për Ligjin e Detit, e cila pasqyron të drejtën ndërkombëtare.

Greqia është e vendosur në mënyrë rigoroze për mbrojtjen e së drejtës ndërkombëtare, përfshirë ligjin e detit dhe gjithmonë vepron në përputhje me të drejtën ndërkombëtare” mbyllet deklarata./Opinion.al

Pas