Kronikë

U vra me dy plumba, Alban Semaku një nga njerëzit më të besuar të Aldo Bares


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 17:39 - 17/10/21 |
Opi Nion

Paraditen e sotme u gjet i ekzekutuar me dy plumba në Peqin, 38-vjeçari Alban Semaku, i cili njihej dhe me emrin Elton Mermali.

Dyshohet se vrasja e 38-vjeçarit është kryer në një vend tjetër, por autorët e kanë transportuar pranë lumit Shkumbin dhe më pas e kanë hedhur.

Semaku ishte një person me të shkuar të theksuar kriminale. Në vitin 2006, ai është ekstraduar nga Italia, pasi Gjykata e Lushnjës e kishte dënuar për një vrasje të ndodhur në atë qytet.

Po ashtu, kur kishte vetëm 6 muaj që kishte dalë nga burgu, në 2015, Semaku u arrestua sërish, pasi ka kanosur me armë zjarri për motive banale një pronar Servisi. Për këtë vepër penale ai është dënuar me 6 vite burg dhe mësohet se ka dalë nga qelia në 6 maj të këtij viti.

Semaku ndërkaq njihej dhe si anëtar i bandës së Lushnjës, e kryesuar nga Aldo Bare. Kjo bandë veproi për disa vite, deri kur Aldo Bare u arrestua në Turqi.

Gjatë kohës së gjykimit të tij, pas ekstradimit në Shqipëri, Gjykata e Krimeve të Rënda e gjeti fajtor Aldo Baren apo Alfred Shkurtin për 4 vrasje, 2 tentativa vrasjeje, për shkatërrim të pronës me zjarr si dhe për veprën penale të krijimit të organizatës kriminale. Aldo Bare u akuzua për vrasjen e Genci Kashari, Xhevat Demiri, Nimet Zeneli e Masar Aliu.

Pas