Bota

Përmirësohet shëndeti i Bill Clinton, del nga spitali


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 18:07 - 17/10/21 |
Opi Nion

Ish-Presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Bill Clinton ka dalë nga spitali në Kaliforni të dielën pasi kaloi pesë netë duke trajtuar një infeksion.

Clinton së bashku me bashkëshorten, Hillary Clinton bëri me shenjë se gjithçka është mirë pasi doli ngadalë nga spitali dhe u përshëndet me stafin para kamerave.

Ish-presidenti 75 vjeçar “u doli nga qendra UC Irvine”, u tha në një deklaratë nga doktori Alpesh Amin, përmes një zëdhënësi të Clinton.

“Temperatura dhe qelizat e bardha të gjakut janë të normalizuara dhe ai do të kthehet në New York për të përfunduar trajtimin me antibiotikë”,shtoi Amin.

Lideri i SHBA-së në vitet 1993-2001 u shtrua të martën në mbrëmje në spital për shkak të një infeksioni që nuk lidhet me COVID-19.

New York Times kishte raportuar se Clinton ka një infeksion të traktit urinar që u shndërrua në sepsis.

Sepsis është një reagim ekstrem i trupit ndaj infeksionit që i afekton 1.7 milionë njerëz në Amerikë çdo vit.

Në vitin 2004, Clinton, atëherë 58 vjeç iu nënshtrua një ndërhyrjeje bypass të katërfishtë pasi mjekët gjetën shenja të sëmundjes së zemrës.

Pas