Aktualitet

U shkarkua nga vetingu, ish-prokurorja fiton gjyqin në StrasburgBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 11:47 - 13/12/22 |
Opi Nion

Ish-prokurorja Antoneta Sevdari, e shkarkuar nga vetingu, ka fituar procesin me qeverinë shqiptare në Gjykatën e Strasburgut.

Në vendimin e Strasburgut theksohet se në lidhje me rastin e Sevdarit ka shkelje dhe se shkarkimi nuk ka qenë proporcional.

Sevdari kaloi shkallën e parë të vetingut dhe u zgjodh anëtare e Këshillit të Lartë të Prokurorisë, por u shkarkua nga Kolegji i Posaçëm i Apelimit.

Pas vendimit të Gjykatës së Strasburgut shteti shqiptar duhet t’i paguajë asaj brenda 3 muajve një dëmshpërblim në vlerën e 24 mijë eurove në total, për dëm pasuror, dëm material apo për kostot dhe shpenzimet./Opinion.al

Pas