Aktualitet

U largua nga vetingu, Besnik Muçi padi për shkarkimin e anëtarëve të tij


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 23:26 - 17/12/20 |
el ida

Ish-gjyqtari dhe anëtari i Gjykatës Kushtetuese Besnik Muçi  ka ngritur një padi në Gjykatën Administrative përmes së cilës kërkon shkarkimin e anëtarëve të KPA dhe KPK.

Sipas Muçit, anëtarët e këtyre institucioneve të vetingut janë emëruar në shkelje të Kushtetetutës dhe Ligjit.

Muçi kishte paralajmëruar një betë ligjore pas shkarkimit të tij nga institucionet e vetingut me arsyetim, fshehjen e pasurisë.

Ai u konfirmua në detyrë nga KPK, por komisioneri kundërshtoi vendimin duke e apeluar në KPA. Gjatë kohës së gjykimit nga KPA, presidenti Meta zgjodhi Besnik Muçin anëtar të Gjykatës Kushtetuese. Por KPA vendosi më vonë se ai duhej shkarkuar pasi nuk justifikonte pasurinë./Opinion.al

Pas