Bota

Turqia dënon karikaturën e “Charlie Hebdo” ku shfaqet Erdogan


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 09:15 - 28/10/20 |
Al Do

Zyrtarët e lartë turq dënuan karikaturën e Presidentit Erdogan në të përjavshmen satirike franceze “Charlie Hebdo”, duke e quajtur atë një “përpjekje të neveritshme” për “përhapjen e racizmit dhe urrejtjes së saj kulturore”.

Zemërimi turk për karikaturën i hodhi benzinë grindjes midis Turqisë dhe Francës rreth karikaturave të Profetit Muhamed, e cila u ndez pasi një mësues i cili u kishte treguar nxënësve karikaturat në një mësim mbi lirinë e fjalës iu pre koka në Francë këtë muaj.

“Ne e dënojmë me forcë botimin në lidhje me Presidentin tonë në revistën Franceze e cila nuk ka respekt për asnjë besim, shenjtëri dhe vlera,” shkroi zëdhënësi presidencial Ibrahim Kalin në Twitter.

“Ata thjesht po tregojnë vulgaritetin dhe imoralitetin e tyre. Një sulm ndaj të drejtave personale nuk është humor dhe shprehje e lirisë, ”tha ai.

Karikatura në kopertinën e “Charlie Hebdo”, tregon Erdoganin të ulur në një bluzë të bardhë dhe mbathje, duke mbajtur një pije të konservuar së bashku me një grua të veshur me hixhab.

Drejtori i komunikimit presidencial turk Fahrettin Altun tha “Axhenda anti-muslimane e Makron po jep fryte!”.

“Ne e dënojmë këtë përpjekje më të neveritshme nga ky botim për të përhapur racizmin dhe urrejtjen e tij kulturore,” shkroi Altun në Twitter.

Erdogan kritikoi ashpër Makron në fundjavë, duke thënë se lideri francez kishte nevojë për një kontroll të shëndetit mendor, duke e nxitur Francën të tërheqë ambasadorin e saj nga Ankaraja. Të hënën, Erdogan kërkoi një bojkot të produkteve franceze.

Karikaturat e Profetit Muhamed, të konsideruara blasfemuese nga myslimanët, janë shfaqur në Francë si solidaritet dhe Makron ka thënë se ai do të dyfishojë përpjekjet për të ndaluar besimet konservatore Islame që tjetërsojnë vlerat Franceze, duke zemëruar kështu shumë myslimanë./ Opinion.al

Pas