Bota

Turqi/ Rrëzohet aeroplani në Bursa, humbin jetën dy personaBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 17:41 - 01/12/22 |
Opi Nion

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur në Bursa, Turqi, me orën lokale 15:40, ku një aeroplan është përfshirë nga flakët dhe si pasojë e rrëzimit kanë humbur jetën dy pilotë.

Njëri nga pilotët humbi jetën pasi u hodh nga aeroplani, ndërsa tjetri nga djegia. Në vendngjarje u dërguan ekipe zjarrfikëse, policie dhe shëndetësore.

Sipas të dhënave të fluturimit të aeroplanit me një motor TC-UHY, ai u ngrit nga Sakarya Pamukova në orën 15.13, fluturoi në një lartësi prej 1200 metrash, udhëtoi 72 kilometra dhe humbi kontaktin në orën 15.32 pas qëndrimit në ajër për 19 minuta.

Pas