Aktualitet

Tuneli i Llogarasë/ Shpallet projekti fitues


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 17:32 - 16/09/20 |
Al Do

Konsorciumi i përbërë nga 5 kompani, austriakët e “iC Consulenten”, “ELEA iC” dhe “IBE” të Sllovenisë dhe dy kompanitë vendase “SEED Consulting” dhe “InfraKonsult”, janë shpallur fitues për projektin e ndërtimit të tunelit të Llogarasë.

“Komisioni i Vlerësimit të Ofertave ka vlerësuar këtë bashkim operatorësh për zgjidhjen më të mirë teknike, kapacitetet dhe kualifikimet e stafit teknik të duhura për të realizuar projektin për ndërtimin e Tunelit të Llogarasë.

Pas përfundimit të afateve ligjore, do të bëhet hapja e ofertave ekonomike, dhe shpallja e fituesit të garës për tunelin. Në garë morëm pjesën 7 kompani teksa u përzgjodhën për fazën finale 2 prej tyre.

Të gjithë konkurrentët pjesëmarrës ishin bashkime operatorësh ekonomikë të kryesuara nga kompani të huaja me eksperiencë në fushën e projektimit dhe ndërtimit të tuneleve”, thuhet në njoftimin e ministrisë.

Tuneli i Llogarasë pritet të jetë një vepër komplekse inxhinierike por qeveria ka kërkuara që procesi i tenderimit të mbarojë në kohë rekord në mënyrë që puna të mund të nisë para zgjedhjeve të prillit.

Ndërtimi i tunelit do të financohet nga buxheti i shtetit, që do të thotë se qeveria do t’i drejtohet një tjetër borxhi.

Ai do të jetë i gjatë 6 kilometra dhe pritet të shkurtojë rrugën nga 55 minuta në 10 minuta./ Opinion.al

Pas