Bota

Trump-industrive private: Duhet të prodhoni 100 mijë aparatura frymëmarrje


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 11:53 - 28/03/20 |
el ida

Pasi nënshkroi paketën historike prej 2 trilionë dollarësh për të luftuar koronavirusin dhe për të mbështetur individët dhe bizneset për të përballuar pasojat e pandemisë, Trump deklaroi se përparësi për të është jeta dhe siguria e qytetarëve dhe më pas vjen ekonomia.

Duke folur në konferencën e përditshme për shtyp të grupit të punës kundër koronavirusit, Trump paralajmëroi kompanitë amerikane të automjeteve se do të përdorë një ligj që i detyron industritë private të prodhojnë aparatura për nevoja strategjike të vendit.

Ai kërkon nga këto kompani të prodhojnë aparatura për frymëmarrje, ndërsa u shpreh optimist se brenda 100 ditëve do të jenë prodhuar 100 mijë aparatura frymarrjeje.

Kjo deklaratë vjen pas Trump nënshkroi një urdhër ekzekutiv ku udhëzoi Sekretarin e Shëndetësisë të analizojë në ç’formë mund të zbatohet Ligji i Prodhimit për Mbrojtjen kundër kompanisë General Motors, e cila ka shprehur gatishmërinë për të prodhuar aparatura për frymarrje, por siç tha presidenti, prodhimi ka ngecur./Opinion.al

Pas