Bota

Trump flet për Kim Jong Un: Është mirë, kurrë mos e nënvlerësoni


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 18:03 - 10/09/20 |
Al Do

Presidenti i SHBA, Donald Trump u shpreh të enjten se Kim Jong Un është në “mirë me shëndet”, pas thashethemeve që lideri i Koresë së Veriut ishte i sëmurë rëndë.

“Kim Jong Un është mirë me shëndet. Kurrë mos e nënvlerësoni atë! ” Trump shkroi në Twitter.

Komenti i presidentit në lidhje me diktatorin e Koresë së Veriut vjen ndërsa më shumë detaje të marrëdhënies së tyre u shfaqën në librin e fundit të Bob Woodward, “Rage”.

Trump thuhet se ka “letra dashurie” nga Kim që e adhuron atë.

Kim thuhet se shkruajti në një letër të “atij momenti të historisë kur mbaja fort dorën e Shkëlqesisë Suaj në vendin e bukur dhe të shenjtë ndërsa e gjithë bota shikonte me shumë interes dhe shpresë për të rijetuar nderin e asaj dite”.

“Ai kurrë nuk buzëqeshte më parë. Unë jam i vetmi me të cilin ai buzëqesh ”, i tha Trump, Woodward në intervistat e përfshira në libër.

Për muaj me radhë, ka patur spekulime mbi shëndetin e Kim, ku disa raporte thoshin se ai ishte në një gjendje kome pas një operacioni në zemër dhe ishte gati të dorëzonte çelësat e “mbretërisë” motrës së tij më të vogël, Kim Yo Jong.

Një disident i Koresë së Veriut me kontakte brenda Pyongyang i tha The Post këtë muaj se kontrolli i Kim Jong Un për pushtetin brenda Koresë së Veriut është më i fortë se kurrë, pavarësisht raporteve që thonë ndryshe.

“Unë ende kam kontakte në Korenë e Veriut dhe njerëz në Korenë e Veriut që më japin informacion,” tha Yeonmi Park për The Post në një intervistë ekskluzive.

“Ne mund të pajtohemi që Kim Yo Jong nuk po merr pushtetin në Korenë e Veriut dhe nuk mendoj se kjo është në interesin e saj. Kim Jong Un është shumë i pushtetshëm dhe nuk ka shenja se ai do të vdesë për momentin ”vazhdoi ajo. /Opinion.al

Pas