Sport

Tragjedi në Rally Dakar, humb jetën piloti 40-vjeçar


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 16:32 - 12/01/20 |
Al Do

Edicioni i këtij viti i Rally Dakar në Arabinë Saudite ka shënuar viktimën e parë pas 5 vitesh.

Piloti portugez Paulo Gonçalves ka pësuar një arrest kardiak në etapën e shtatë pasi u rrëzua në kilometrin e 276 të saj.

Ai garonte me motorin e skuderisë Hero në pjesëmarrjen e tij të 13 në këtë kompeticion.

Portugezi u gjet pa ndjenja dhe pavarësisht ndihmës që iu dha, nuk ia doli të mbijetonte.

Paulo Gonçalves debutoi në Rally Dakar në vitin 2006. Portugezi 40-vjeçar ishte renditur katër herë në 10 të parët në Dakar Rally dhe ishte i dyti në 2015-ën.

Gonçalves pësoi probleme mekanike të premten, duke iu dashur të ndryshojë motorin e motoçikletës së tij për të qëndruar në garë, dhe ra në vendin e 46 pas fazës së gjashtë.

“Synimi tani është të bëj maksimumin, sepse rezultati në fund … nuk ka asnjë mënyrë për të marrë një rezultat të mirë. Në vend të kësaj, unë do të përpiqem të bëj faza të mira çdo ditë të mundshme dhe kjo është ajo që unë jam duke kërkuar, “tha Gonçalves para etapës së shtatë.

Kjo është vdekja e parë pas 5 vitesh e një garuesi në Rally Dakar. /Opinion.al

Pas