Bota

TikTok mund të gjobitet me 27 milionë paund në Angli, ja arsyejaBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 17:05 - 26/09/22 |
Opi Nion

Platforma e njohur sociale TikTok po përballet me rrezikun e një gjobe prej 27 milionë paundësh pasi ka dështuar në mbrojtjen e fëmijëve kur ata përdorin aplikacionin.

Zyra e Komisionerit të Informacionit në Mbretërinë e Bashkuar (ICO) zbuloi, se platforma e ndarjes së videove mund të ketë përpunuar të dhënat e fëmijëve nën 13 vjeç pa pëlqimin e prindërve të tyre.

BBC shkruan se, mbikëqyrësi tha se shkelja ka ndodhur për më shumë se dy vjet deri në korrik 2020, por ende nuk ka përfunduar hetimin e tij. Platforma kundërshton gjetjet, duke vënë në dukje se ato janë “të përkohshme”.

Hetimi i ICO-së zbuloi se platforma sociale, përpunonte të dhënat e fëmijëve nën 13 vjeç pa pëlqimin e prindërve, dështoi të sigurojë informacionin e duhur për përdoruesit e tij në mënyrë koncize, transparente dhe lehtësisht të kuptueshme si dhe përpunoi të dhënat e kategorive të veçanta pa pasur një arsye legjitime për ta bërë këtë.

Sipas Ofcom, 44% e fëmijëve të moshës 8 deri në 12 vjeç në MB përdorin TikTok, pavarësisht politikave të tij, të cilat ndalojnë aksesin në platformë për fëmijët nën 13 vjeç.

Komisioneri i Informacionit John Edwards tha: “ Ne të gjithë duam që fëmijët të jenë në gjendje të mësojnë dhe përjetojnë botën dixhitale, por me mbrojtjen e duhur të privatësisë. Kompanitë që ofrojnë shërbime dixhitale kanë një detyrim ligjor për të zbatuar këto shërbime, por pikëpamja jonë është se platforma Tik Tok nuk e plotësonte këtë kërkesë .’

TikTok, ka zhvilluar një sërë veçorish për të forcuar privatësinë dhe sigurinë në faqe, duke përfshirë lejimin e prindërve të lidhin llogaritë e tyre me llogaritë e fëmijëve të tyre dhe çaktivizimin e mesazheve direkte për fëmijët nën 16 vjeç.

ICO tha se gjetjet e saj në njoftim ishin të përkohshme dhe nuk mund të konkludohej në këtë fazë se kishte pasur një shkelje të ligjit për mbrojtjen e të dhënave.

Nga ana e tij, përfaqësuesi i Tik Tok tha:Platforma Tik Tok nuk ka asnjë lidhje me rastin. Ky njoftim i qëllimit, i cili mbulon periudhën maj 2018-korrik 2020, është i përkohshëm dhe, siç ka deklaruar vetë ICO, nuk mund të nxirren përfundime përfundimtare në këtë moment .’

Në vitin 2019 , kompania kineze u gjobit me 5.7 milionë dollarë rekord nga Komisioni Federal i Tregtisë për keqpërdorim të të dhënave të fëmijëve. Koreja e Jugut gjithashtu është gjobitur për arsye të ngjashme.

Në korrik, Komiteti i Tregtisë i Senatit të SHBA votoi në favor të një mase që do të rriste moshën në të cilën fëmijët do të kishin mbrojtje speciale të privatësisë në internet në 16 vjeç dhe do të ndalonte reklamimin e synuar për fëmijët pa pëlqimin e tyre.

Pas