Politikë

“Ti ke ofertë”, Basha debat me Bylykbashin: Ato lloj insinuatash tërhiqi kryetar


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 10:13 - 11/10/21 |
Opi Nion

Është shoqëruar përsëri me debate mbledhja e kryesisë së grupit parlamentar të PD. Mbrëmjen e së dielës, krydemokrati mblidhi në selinë blu kryesinë e grupit parlamentar, për të diskutuar lidhur me aksionin opozitar dhe për të diskutuar me Oerd Bylykbashin, të cilit i kërkoi dhe shpjegime për një postim të tij për reformat që kërkon PD.

Deputeti demokrat ditën e djeshme aludonte për një pakt të mundshëm dhe kërkonte që reforma territoriale dhe zgjatja e komisioneve të vettingut të mos përdoreshin si “tregti kuajsh” mes PD-PS, Lulzim Basha në fillim të mbledhjes i është drejtuar direkt Oerd Bylykbashit, duke e pyetur nëse ka ndonjë ofertë për mandatet e organeve të reja të drejtësisë dhe nëse është në dijeni që dikush brenda partisë ka marrë një propozim nga socialistët për shkëmbim.

Lulzim Basha i tërhoqi vëmendjen Bylykbashit duke thënë se deklarata të tilla në media dëmtojnë partinë. Por Oerd Bylykbashi u përgjigj duke i thënë liderit të PD-së se nëse një gjë e tillë ndodh “është një thikë pas shpine për demokratët”. Në debat është përfshirë edhe Flamur Noka. Akuzat nga një pjesë e bazës demokrate, kryedemokrati i cilësoi ordinere. “Qeverisja 8 vjeçare e PD ka pasur pjesën e vet të mirë dhe ka pasur edhe llumin” tha Basha më tej.

Diskutimet në mbledhjen e Kryesisë së grupit të PD-së

Lulzim Basha: Oerd ke ti ofertë për çështjen e vetingut?

Oerd Bylykbashi: Ato lloj insinuatash tërhiqi kryetar. Unë po përsërisja një qëndrim që ta kam thënë në grup parlamentar, para dy javësh. Unë e kisha për Ramën atë postim. Qëndrimi im është në parim.  Duhet të ishte këtu kryetari i grupit i ngarkuar për vetingun i cili më ka kontaktuar mua ditën e enjte dhe i kam thënë kujdes se nuk është interesi ynë. Rama e di shumë mirë çfarë do, se e thotë në publik. Unë ka thënë Rama ofron pazar, nuk kam thënë që ka marrëveshje PD. Unë ta kam thënë në grup, ne na duhet sistemi zgjedhor, reforma zgjedhore, reforma territoriale dhe pastaj vetingu. Unë e kam thënë publikisht, ne na duhet një strategji për të gjitha reformat. Bateritë e partisë u turren ndaj meje,  është një reagim i ulët nga partia Demokratike ndaj meje.

Lulzim Basha: A di ti Oerd nëse dikush në parti ka marrë një propozim; më jep vetingun të të jap reformën territoriale?

Oerd Bylykbashi: Nëse ndodh kryetar, është një thikë pas shpine për demokratët. Është pazar i ofruar publikisht.

Flamur Noka: Po t’i referohemi demokracisë gjermane, dha dorëheqjen ai në Gjermani. Po ti referohemi demokracisë gjermane, ti duhet të kishe dhënë dorëheqjen dhe të kishe ikur.

Lulzim Basha: Dëgjoj akuza ordinere që po i bëj presione bazës. Qeverisja 8 vjeçare e PD ka pasur pjesën e vet të mirë dhe ka pasur edhe llumin.

Flamur Noka: Na thuaj cilin ke prioritet, sistemin, reformën zgjedhore apo territoriale?

Lulzim Basha: Prioriteti im është vetëm një; Largimi një orë e më parë i qeverisë Rama. Unë u kam ngarkuar detyra lidershipit të partisë për secilën reformë.

Oerd Bylykbashi: Aq sa kam thënë, nuk ndryshon. Po të them këtë gjë, po e pranove do dëmtosh demokratët. Nëse për vetingun merr sistemin zgjedhor, mua më ke nga pas.

Lulzim Basha: Refuzoni cdo ide se na qenka ofruar pazar i ndarjes territoriale për vetingun se është një dëm që i bëhet demokratëve.

Oerd Bylykbashi: Po ndodhi kjo dëmtohen demokratët. Qëllimi im është që të frenoj Edi Ramën, që mos të vazhdojë këtë histori.

Pas