Sociale

Thirrja prekëse e vogëlushit:Shoku im Zaho, thuaji babit mos na i prishë shtëpitëBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 10:17 - 17/02/22 |
Opi Nion

Në kohën kur në Kuvend ka nisur seanca plenare e radhës, banorët e “5 Majit”, Laprakës dhe Paskuqanit janë mbledhur sërish në protestë, pasi kundërshtojnë prishjen e banesave.

Ditën e sotme ka qenë një vogëlush që ka tërhequr vëmendjen pasi i ka kërkuar shokut të tij Zahos t’i thotë kryeministrit Rama të mos ua prishin shtëpinë.

“Shoku im Zaho thuaji babit tënd të mos na prishë shtëpitë. Nuk kemi ardhur kot, s’kemi shtëpi tjetër vetëm këtë. S’kena mo. Jemi të gjithë banorët që kemi nga një problem. S’kemi ardhur kot këtu”, tha vogëlushi.

Një tjetër banor, kërkoi nga të mësojë afatet se ku dhe kur do të vendosen në banesat e reja. “Dua ti kujtoj Ramës premtimet që ka thënë në 2013, tha do të bëj legalizimet falas dhe nuk i bëri. Artan “tapia” e ka çuar në 5 mijë euro legalizimin. Kryeministër, amerikanët nuk ua prishin shtëpitë qytetarëve, jo kështu si bën ti. Po të them edhe njëherë, merr masa se do të jetë vonë kur të kujtohesh ti. Ne protestat nuk do i ndalim. Duam përgjigje reale, ku e kur do i marrim banesat. Jemi pro ndërtimeve, por mos nxirrni banorët në rrugë për të bërë kulla. Mos e mendo se do të na nxirrni nga shtëpia. Ju dërgoni 1 mijë forca policie për të nxjerrë 5 veta nga shtëpitë. Për rrugën e Durrësit ka vazhduar prishja e banesave. Të gjithë ata do të shkojnë në 5 maji. Në shumë zona të Tiranës do të prishen shtëpitë, dilni protestoni sepse nuk është turp. Dilni dhe mbroni të drejtën tuaj. Nëse ne kemi ardhur këtu s’jemi zbatues, kemi blerë ato toka dhe kemi ndërtuar shtëpitë. Ne kërkojmë të na japësh të drejtën tonë”, tha banori.

Pas