Aktualitet

Inceneratorët, Basha: Rama nuk lan dot duart duke bërë kurban ministratBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 10:51 - 17/02/22 |
Opi Nion

Kreu i PD ka mbajtur fjalën e tij në seancën e sotme plenare në Kuvendin e Shqipërisë.

Basha është ndalur te afera e Inceneratorëve dhe ka theksuar se ish-ministri Koka i arrestuar është vetëm bishti i kësaj afere. Sipas Bashës koka është kryeministri, Edi Rama.

“E rënduar siç është Spanja me rekorde kriminale problemi kryesor i vendit mbetet korrupsioni qeveritar. Ftesat për të braktisur denoncimet e vjedhjes së shekullit mbajini për vete. Çdo ditë po dëgjojmë në komisionin hetimor fakte dhe dëshmi se si ka ndodhur kjo vjedhje, se si është ndërtuar skema dhe si është mirë-llogaritur vjedhja e 430 mln euro nga taksat e shqiptarëve. Komisioni po zbardh se pse Rama nuk mund të laj dot duart nga drejtësia duke bërë kurban vetëm ministrat që shumë shpejt do të fillojnë  të përballen me drejtësinë, pasi ai i në burg ka mbiemrin Koka por është vetëm bishti i kësaj afere. Kjo është edhe arsyeja pse Rama e mbylli komisionin dhe u rihap vetëm pas presionit të opozitës dhe ndërkombëtarëve. E vërteta sa ka nisur të shpaloset, është vetëm çështje kohe. Babai i Alqi Bllokos, Klodian Zoto, Mirel Mërtiri dhe Stela Gugallja kanë krijuar një skemë të mirëfilltë kriminale”, tha Basha./Opinion.al

Pas