Aktualitet

Themeluesi i bankës, oligarku i parë rus që flet kundër pushtimit nga Putin


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 22:26 - 27/02/22 |
Opi Nion

Mikhail Fridman, themeluesi i bankës më të madhe private e Rusisë, u bë oligarku i parë që foli kundër urdhrave të pushtimit të presidentit rus Vladimir Putin, sipas mediave të shumta.

Në letrën dërguar punonjësve të tij të premten dhe të rishikuar dhe shpërndarë fillimisht nga Financial Times të dielën, Fridman, me origjinë nga Ukraina, bëri thirrje që “gjakderdhjes t’i jepet fund” dhe shkroi se “lufta nuk mund të jetë kurrë përgjigjja”, megjithëse ai sqaroi se nuk ka ndërmend që komentet e tij të jenë “politike”.

Oleg Deripaska, i cili e ndërtoi pasurinë e tij mbi lëndët e para ruse, bëri thirrje në mënyrë të ngjashme për t’i dhënë fund luftës në një postim në Telegram të së dielës, duke kërkuar “paqe” dhe që negociatat të fillojnë “sa më shpejt të jetë e mundur”./Opinion.al

Pas