Bota

Tetori, muaji më i keq i pandemisë deri më tani


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 17:09 - 08/11/20 |
Al Do

Tetori ishte muaji më i keq i pandemisë së koronavirusit deri më tani, sipas një llogarie të Reuters, me valën e tij të dytë në 30 ditët e fundit që përbën një të katërtën e të gjitha rasteve të regjistruara deri më tani.

Sipas të dhënave të univeristetit John Hopkins, numri i rasteve tw infektimit me COVID-19 nw tw gjithw botwn po i afrohet 50 milionwve.

U deshën 32 ditë që numri i rasteve të rritet nga 30 milion në 40 milion. U deshën vetëm 21 ditë për të shtuar 10 milion të tjerë.

Evropa, me rreth 12 milion raste, është rajoni më i prekur, duke tejkaluar Amerikën Latine.

Rajoni po regjistron rreth 1 milion infeksione të reja çdo tre ditë apo më shumë. Kjo është 51% e totalit global.

Franca po regjistron 54,440 raste në ditë, një normë më e lartë se India me një popullsi shumë më të madhe.

Vala e dytë globale po teston sistemet e kujdesit shëndetësor në të gjithë Evropën, duke bërë që Gjermania, Franca dhe Britania të urdhërojnë shumë qytetarë të mbyllen përsëri në shtëpitë e tyre.

SHBA u bë vendi i parë që raportoi më shumë se 100,000 raste ditore.

Rritja e fundit e SHBA përkoi me muajin e fundit të fushatës zgjedhore në të cilën Donald Trump minimizoi ashpërsinë e pandemisë dhe sfiduesi i tij, Joe Biden, kërkoi një qasje më të bazuar në shkencë.

India ka ngarkesën e dytë më të lartë në botë të rasteve por ka parë një ngadalësim të qëndrueshëm që nga shtatori, pavarësisht fillimit të sezonit të festivalit hindu. Gjithsej rastet tejkaluan 8.5 milionë të premten dhe mesatarja ditore është 46.200.

Sipas llogaritjeve të Reuters, nga mesatarja e shtatë ditëve të fundit, rezuton se infeksionet ditore në të gjithë botën po rriten me më shumë se 540,000.

Më shumë se 1.25 milion njerëz kanë vdekur deri më tani nga Covid-19./ Opinion.al

Pas