Aktualitet

Test psikologjik për efektivët e policisë?


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 16:33 - 27/05/22 |
Opi Nion

Vrasja e efektivit të Komisariatit 3 nga kolegu si dhe plagosja e një 60-vjeçari në Kombinat nga oficeri i FNSH, sipas ekspertëve evidenton nevojën e aplikimit të testeve psikologjike tek punonjësit e policisë me grada të ulëta.

Aktualisht këtij testimi i nënshtrohen efektivët e RENEA-s, FNSH, FAST dhe ato operacionale.

Sipas ekspertit kriminalistik, Artan Rexhepit, ky kontroll duhet shtrirë dhe tek efektivët e tjerë për shkak të ngarkesës që ata kanë gjatë ushtrimit të detyrës.

Testi psikologjik që aplikohet tek forcat speciale sipas procedurave kryehet sa herë që ka dyshime rreth sjelljes së efektivit. Gjithashtu këtij kontrolli i nënshtrohen dhe punonjësit e policisë e sapo dalë nga akademia./Tv Klan

Pas