Kryesore

Tërmeti në Kretë, një i vdekur dhe 9 të plagosur


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 10:25 - 27/09/21 |
Opi Nion

Një person ka humbur jetën, ndërsa 9 të tjerë kanë mbetur të plagosur pas një tërmeti të fuqishëm që goditi Kretën mëngjesin e sotëm.

Sipas burimeve të protothema.gr, kupola e kishës e Profitis Ilias në Arkalochori u shemb dhe si pasojë e plagëve të marra një person që ndodhej aty ndërroi jetë.

Mësohet se brenda kishës ndodheshin tre punëtorë që po kryenin ndërtime. Sipas mediave greke njëri prej tyre u mor nga një ambulancë dhe u transportua në një spital, por fatkeqësisht nuk arriti të mbijetonte.

Në spitale janë dërguar 9 persona të cilën kanë pësuar gërvishtje, fraktura.

Deri më tani në qendrën e Departamentit të Zjarrfikëses janë raportuar shumë dëme në ndërtesat në fshatrat Roussochoria, Archontiko dhe Patsideros. Zjarrfikësit janë tashmë në zonë ndërsa i gjithë mekanizmi shtetëror është mobilizuar.

Disa qytetarë që thuhet se ishin bllokuar në një farmaci arritën të evakuohen vetë.

Pas