Aktualitet

Takimi me Ramën,Kurti:Biseduam për mbledhjen e 2 qeverive, u zotuam për…


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 10:44 - 27/09/21 |
Opi Nion

Kryeministri, Edi Rama dhe kryeministri i Kosovës, Albin Kurti këtë të hënë po zhvillojnë një konferencë të përbashkët për shtyp.

Në fjalën e tij, Kurti ka thënë se ndihet i nderuar për vizitën e Ramës në Kosovë. Më tej, ai ka folur për çështjet e diskutuara me kreun e qeverisë shqiptare.

“Unë sot jam shumë i nderuar dhe i gëzuar me vizitën e Ramës dhe kabinetit të tij. E uroj për mandatin e ti dhe i uroj shumë suksese të arritura. Mandatet i keni marrë në një kohë plot sfida. Përballja me pandeminë, me rimëkëmbjen, janë disa nga sfidat tona që do angazhohemi së bashku. Kosova i gëzohet progresit në Shqipëri. Qeveria e Kosovës dhe unë mbetemi në gatishmëri të plotë. Do realizojmë projektet për dy vendet. Do të punojmë së bashku që tregu të jetë sa më unik, në mënyrë që kapitali dhe mallrat të lëvizim sa më lirisht.  Biseduam për të gjitha fushat e qeverisjes sonë, u zotuam se e shohim si të rëndësishëm koordinimn dhe sinkronizimin gjithandej. Biseduam dhe për marrëveshjet ekzistuese, deri më tani janë mbajtur 16 mbledhje të dy qeverive, biseduam dhe për mbledhjen e dy qeverive, do të jetë në gjysmën e dytë të muajit nëntor, do të kemi dhe një sekretariat koordinues, i cili do të udhëhiqet nga Gentian Sala i cili i ka të dyja pasaportat”, tha Kurti./Opinion.al

Pas