Aktualitet

Tërmeti në Dibër/ Ministria e Mbrojtjes: 16 banesa të dëmtuara


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 15:05 - 29/10/21 |
Opi Nion

Ministria e Mbrojtjes ka dhënë detaje mbi dëmet e lëkundjeve të tërmetit në qarkun e Dibrës që janë regjistruar ditën e sotme.

Në një njoftim zyrtar bëhet me dije se 14 banesa janë dëmtuar pjesërisht dhe në strukturë nga tërmeti i orës 08:34 si më poshtë:

  1. 5 banesa në njësinë administrative Fushë-Bulqizë
  2. 3 banesa në njësinë administrative Ostren
    3. 3 banesa në njësinë administrative Gjoric
    4. 1 banesë në njësinë administrative Shupenzë
    5. 1 banesë në njësinë administrative Bulqizë
    6. 1 banesë në njësinë administrative Zerqan

Puna po vijon për të identifikuar të gjitha pasojat. Ndërsa nga lëkundjet e orës 12:23 me magnitudë 3.6 të shkallës Rihter me epiqendër rreth njësisë Kastriot Dibër, 2 banesa të vjetra dhe të amortizuara, janë shoqëruar me çarje muresh./Opinion.al

 

Pas