Aktualitet

Tërmeti /Cilët janë të arrestuarit dhe të shoqëruarit nga policia?


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 11:30 - 14/12/19 |
xhu lia

Kanë nisur arrestimet dhe shoqërimet e personave të përfshirë në sigurinë e godinave që janë shembur në tërmetin e 26 Nëntorit duke lënë të vdekur 51 persona.

Bëhet e ditur se deri më tani janë arrestuar 16 persona dhe shoqëruar 30 ndërtues, inxhinierë dhe zyrtarë.

Në fokusin e hetimeve kanë qenë ndërtesat që janë shembur apo ku kanë ndodhur më shumë dëme dhe si pasojë u shënuan 51 viktima si  Kavaleshenca, hotel Mira Mare, hotel Tropikal, Vila Palma, pallati 6-katësh dhe gjithashtu ndërtesa të tjera të cilat janë të pabanueshme nga tërmeti.

Deri më tani kanë rënë në prangat e policisë pronarët e hotel ‘Vila Palm’a Dëshira dhe Arben Qato, pronari i hotel ‘Barons’Artur Terziu, drejtori dhe nëndrejtori i Kavaleshencës, Ahmet Doda dhe Kujtim Hasa, Arben Isaku ish-drejtor ALUIZNI tashmë nëndrejtori i Kadastrës Durrës, Aldo Dakovelli shef sektori në Kadastrën e Durrësit dhe Artemis Malko punonjës terreni.

Ndërkohë vijon të jetë në kërkim ish-drejtori i ALUZINIT Durrës, Flamuri Gjuzi.

Në Prokurorisë e Kavajës është hapur një dosje penale për Dëshira Qato shefe Urbanistike në Kavajë, ish-kryebashkiakun Isa Sakja dhe  Dritan Kazazin, të cilët janë në hetim për “Shpërdorim detyre”, për dhënien e 7 lejeve ndërtimore në bregdetin e Kavajës./Opinion.al/

Pas