Bota

Tërheqja nga Afganistani, Blair: Tragjike, e rrezikshme dhe e panevojshme


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 13:07 - 22/08/21 |
Opi Nion

“Braktisja e Afganistanit dhe njerëzve të tij është tragjike, e rrezikshme dhe e padobishme, nuk është as në interesin e tyre as në tonën ”, kështu shkruan ish -kryeministri britanik Tony Blair në faqen e internetit të fondacionit të tij, duke folur për herë të parë që nga rënia e Kabulit në duart e talebanëve.

“Duke vëzhguar pasojat e vendimit” për të lënë vendin në duart e atyre që janë përgjegjës për 11 Shtatorin “pyetja që të dy, armiqtë dhe aleatët i bëjnë vetes është: a e ka humbur Perëndimi të gjithë vullnetin strategjik?”, shton Bler.

“Bota, i nuk e di më se çfarë mbron Perëndimi, është aq e qartë sa vendimi për t’u tërhequr në këtë mënyrë nuk u diktua nga strategjia, por nga politika “, vazhdon ai. “Ne e bëmë atë nën duartrokitjet e të gjitha grupeve xhihadiste në botë”.

“Rusia, Kina dhe Irani po e vëzhgojnë dhe po përfitojnë prej saj. Angazhimet e bëra nga udhëheqësit perëndimorë do të konsiderohen me sa duket si letër mbeturinash”, përfundon ish -kryeministri Labursit, i kritikuar disa herë në të kaluarën për ndjekjen e Shteteve të Bashkuara të drejtuara nga  George W. Bush si në Afganistan ashtu edhe në Irak./Opinion.al

Pas