Bota

Temperatura rekord në Australi, vendi përfshihet nga i nxehti


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 10:38 - 29/11/20 |
Opi Nion

Sydney në Australi ka shënuar ditën me të nxehtë të nëtorit, pasi  temperatuart arritën deri në 40 gradë Celsius.

Temperatura minimale gjatë natës në qyteti australian arriti në 25.4 Celsius, e cila konsiderohet një temperaturë jo e zakonshme.

Temperaturat e larta kanë shkaktuar dhe zjarre të shumta në këtë vend. Temperatura rekord e Sydneyt u regjistrua në Observator Hill, pasi dhe pse ora 04:30 e mëngjesit termometri shënoi 30C.

Këto temperatura të larta kanë nxitur mijëra qytetarë të dynden në det, pasi gjatë ditës termometri pritet të shënojë deri në 40 gradë.

Por Australi se e gjithë bota po përballet me COVID-19 dhe autoritet shëndetësore u kanë bërë thirrje qytetarëve që të respektojnë distancimin social për të kufizuar përhapjen e virusit./

Pas