Rajoni

Të zhdukur nga lufta, kthehen në Kosovë mbetjet mortore të 7 shqiptarëve


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 15:25 - 30/09/21 |
Opi Nion

Janë kthyer nga Serbia drejt Kosovës mbetjet mortore të shtatë shqiptarëve të zhdukur nga lufta e fundit në Kosovë.

Mbetjet u kthyen përmes pikës kufitare të Merdares, transmeton REL.

Bëhet me dije për mediat se viktimat ishin vrarë në fshatin Rezallë të Komunës së Gllogocit, më 1999, teksa në pritje të tyre dolën familjarë dhe qytetarë të tjerë.

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, i cili po ashtu ishte në Merdare, tha se masakra e Rezallës “është një nga dëshmitë e gjenocidit të Serbisë në Kosovë”.

Në këtë masakër, forcat serbe vranë afro 100 shqiptarë, dhjetëra trupa të të cilëve u zhdukën.

Pas përfundimit të luftës në Kosovë, në vitin 1999, rreth 6,500 persona kanë qenë të zhdukur. Që nga ajo kohë janë kryer disa zhvarrime në varreza masive në Kosovë dhe Serbi dhe deri më tash janë gjetur rreth 70 për qind e të zhdukurve.

Ndërkohë që sipas autoriteteve në Kosovë, të pagjetur vazhdojnë të jenë edhe rreth 1,600 persona, kryesisht shqiptarë.

Pas