-Jetë dhe Stil

Të dielën ndryshon ora… do flemë një orë më shumë


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 16:09 - 22/10/15 |
root

Këtë të dielë akrepat e orës do të shkojnë 60 minuta pas. Përkatësisht në orën 03:00 (sipas orës shqiptare) akrepat e orës do të shkojnë në 02:00. Pa kësaj date zyrtarisht dita do të ketë një orë më shumë. Sipas ligjit europian ndryshimi i orës në Europë është vendosur në vitin 1981 dhe rinovohet çdo katër vite. Sipas kësaj marrëveshje u vendosën në mënyrë të qëndrueshme datat e fillimit të periudhës së verës, kur shkon një orë përpara, dhe përfundimit, kur shkon një orë pas. Tani janë e diela e fundit e marsit dhe e diela e fundit e tetorit.

 

KOMENTO (0)

Shkruaj nje koment

    Pas