-Jetë dhe Stil

Të dielën ndryshon ora, a do të flemë më shumë apo më pak?


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 17:30 - 29/10/21 |
Opi Nion

Ora do të shkojë me 60 minuta pas në mesnatën mes të shtunës 30 tetor dhe të dielës 31 tetor, kur akrepat do të zhvendosen nga ora 3:00 në 2:00. Kjo shënon edhe kalimin në orën dimërore, ku zgjaten orët e natës dhe zvogëlohet koha me ditë.

Shumë njerëz pyesin nëse do të flenë  më shumë apo më pak? Lajm i mirë: do të thotë gjithashtu një orë shtesë në shtrat.

Një mënyrë e thjeshtë për të kujtuar se si ndryshojnë orët është të mendoni për stinët: në pranverë, orët “fluturojnë përpara”, ndërsa në vjeshtë “ngecen pas”.

Ora dimërore do na shoqërojë deri në natën mes të shtunës 26 dhe të dielës 27 mars 2022, kur akrepat do të kthehen në orën verore./Opinion.al

Pas