Bota

“Tani është e qartë”, Biden: Nga këto zgjedhje do të fitojë Amerika


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 22:30 - 04/11/20 |
Al Do

Kandidati demokrat për president në SHBA, Joe Biden ka mbajtur një fjalim në Delaëare që këshilltarët e kanë karakterizuar si “një azhurnim” të garës.

Ndonëse nuk deklaroi fitoren, Biden tha se ai është i bindur se do të marrë presidencën.

“Tani, pas një nate të gjatë numërimi, është e qartë,” tha ai.

“Unë nuk jam këtu për të deklaruar se kemi fituar,” shtoi ai.

“Por unë jam këtu për të raportuar, se kur të përfundojë numërimi, ne besojmë se do të jemi fituesit.”

Biden gjithashtu theksoi pjesëmarrjen historike të votuesve këtë vit, duke thënë se ai dhe kandidatja për zv.presidente Kamala Harris janë në rrugën e duhur për të fituar më shumë vota sesa çdo president në historinë e SHBA.

Biden dha para amerikanëve edhe një mesazh unifikues se pas zgjedhjeve ata nuk duhet ta shohin njëri tjetrin si armiq por se duhet të bëhen bashkë siç e kanë traditë.

Diferenca do të rritet, do të fitojmë më shumë vota se të gjithë historinë. Jemi krenarë për fushatën tonë. Ka qenë një fushatë e vështirë por një kohë më e vështirë për vendin tonë. Pasi zgjedhjet të kenë mbaruar duhet të bëjmë atë që kemi bërë gjithëmonë si amerikannë, të ulim tensionet të dëgjojmë njëri tjetërin të bashkohemi si një komb. Nuk do të jetë e lehtë, unë nuk jam naiv. Për të bërë progres nuk duhet të trajtojmë kundërshtarin si armik. Unë do të qeveris si president i SHBA. Presidenti është e vetmja zyrë që i përfaqëson të gjithë. Do të punoj aq fort për ata që nuk më votuan, aq sa për ata që më votuan. Ne, njerëzit nuk do të heshtim, nuk do të bullizohemi nuk do të dorëzohemi. Do të dalim fitues. Kjo do të jetë një fitore për amerikën, nuk do të ketë shtete blu dhe të kuqe pas zgjedhjeve. Zoti e bekoftë SHBA”, tha ndër të tjera Biden. /Opinion.al

Pas