Aktualitet

Takimi në KQZ, Soreca: Çfarë ndodh në Shqipëri e rëndësishme për BE


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 15:32 - 22/04/21 |
Opi Nion

Ambasadori i Bashkimit Europian Luigi Soreca ka qenë ditën  e sotme sëbashku me Ambasadoren Yuri Kim në një takim me kreu e Komisionit Qëndror Iliria Celibashi.

Në fjalën e tij, Soreca u ka bërë thirrje të gjithë qytetarëve të votojnë, teksa ka theksuar se sëbashku kanë diskutuar për identifikim biometri dhe votimin elektronik.

Ndër të tjera Soreca u shpreh se çfarë ndodh në Shqipëri është e rëndësishme për BE dhe ka bërë thirrje për vetëpërmbajtje për të shmangur kështu gjuhën e urejtjes.

“I bëj thirrje qytetarëve që të votojnë, të përdorin të drejtën dhe përgjegjësinë që kanë për të votuar sepse në këtë mënyrë ta votojnë për të ardhmen e tyre dhe të Shqipërisë në BE. Këto zgjedhje janë qartësisht shumë të rëndësishme për të gjithë Shqiptarët dhe BE po ju ndjek nga afër, po ndjek nga afër gjithçka që po ndodh në Tiranë dhe të gjitha bashkitë e Shqipërisë. Çfarë ndodh në Tiranë dhe Shqipëri do të jetë e rëndësishme për BE sepse jemi duke marrë në konsideratë lancimin e konferencës së parë ndërqeveritare dhe ndaj është shumë e rëndësishme se çfarë do të ndodhë në Shqipëri, veçanërisht të dielën. Theksoj edh enjë herë thirrje për të gjithë për vetëpërmbajtje dhe të shmangin gjuhën e urrejtjes, është e rëndësishme që gjithçka të bëhet siç duhet ditën e diel dhe të ardhme. Shkoni votoni, në veçanti të rinjtë, ti vendos”, tha Soreca./Opinion.al

Pas