Kryesore

Tabaku: Qeveria rrit tarifat e pastrimit që t’i çojë para inceneratorëve


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 10:35 - 23/10/21 |
Opi Nion

Partia Demokratike vijon të akuzoi qeverinë për abuzime me kontratat për inceneratorët.

Nënkryetarja e kësaj partie, Jorida Tabaku, shprehet se qeveria është kthyer në një mburojë politike të atyre personave që abuzojnë me këto kontrata.

Tabaku sjell në vëmendje situatën e mbetjeve në Fier, Durrës e Kavajë, por e vetmja masë që sipas saj mori qeveria, ishte rritja e tarifës së pastrimit.

Nënkryetarja e PD thotë se paratë e marra nga tarifa e pastrimit do iu jepen nga qeveroa inceneratorëve.

Postimi i Tabakut

Një kryeministër që drejton një shtet të kapur shndërrohet në mburojën politike të atyre qe marrin kontrata nga pushteti. U dogjën plehrat në Fier, Durrës e Kavajë për të furnizuar me kontrata të majme pronarin e Inceneratorëve. U mbuluan qytetet e mëdha të Shqipërisë nga tymi plehrave. U rritën tarifat e pastrimit në Tiranë, Durrës, Kavajë e Shijak. Dje doli përsëri dhe deklaroi që do të rrisë përsëri tarifat e pastrimit, që t’i çojë para inceneratorëve. Prandaj i njëjti person dogji ligjet dhe kushtëtutën duke ia ofruar në pjatë të florinjtë 400 mln euro përmes 3 kontratave korruptive Klodian Mirel Mërtirit të inceneratorëve. Aq frikë saqë vonon dhe ngritjen e Komisionit Hetimor të inceneratorëve me lloj-lloj pretekstesh./ Opinion.al

Pas