Aktualitet

Surprizat e motit/ Temperatura deri në -16, reshje bore dhe në Tiranë


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 11:12 - 12/02/21 |
Doriana Çepunaj

Sipas meterologëve fundjava pritet të sjellë një mot të ftohtë që do të shoqërohet reshje dëbore në disa qytete të vendit, përfshirë edhe kryeqytetin.

Akil Osmani nga MeteoAlb tha në një lidhje në News24 se në ditët në vijim do të ketë një rënie të ndjeshme të temperaturave duke bërë që në zonat malore vlerat minimale të zbresin edhe në minus 16 gradë Celsius, ndërsa në Ultësirën Perëndimore vlerat minimale pritet të zbresin edhe në minus 5 apo minus 6 gradë celsius.

“Po, gjatë kësaj fundjave pritet që reshjet e dëborës të përfshijnë vendin tonë. Që në orët e para të ditës së shtunë pritet që mbi 400 metër nga niveli i detit të kemi reshje dëbore, ndërsa e shtuna pasdite duke qenë se vijon rënia e ndjeshme e vlerave termike pritet që të zgjerohet hapësira e reshjeve të dëborës duke bërë që të përfshihen dhe zonat e ulëta, përfshirë dhe kryeqytetin, Tiranën. Reshje që do të jenë prezent deri paraditen e ditës së diel”, tha ai.

Sipas parashikimit, temperaturat e ulëta pritet të zgjasin dhe përtej të hënës dhe të martës, duke bërë që të kemi 6 deri në 7 ditë me temperatura ekstremisht të ulëta dhe në zonat e thella malore ta tejkalojnë -16, -17 gradë celsius./Opinion.al

Pas