Bota

Sunak mban fjalimin e parë si kryeministër i Britanisë: Do të rregulloj gabimet e TrussBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 13:27 - 25/10/22 |
Opi Nion

Rishi Sunak ka mbajtur fjalimin e parë si kryeministër i Britanisë së Madhe.

Gjatë fjalës së tij, Sunak u shpreh se vendi po përballet me një krizë të thellë ekonomie, si pasojë e Covid-19 dhe luftës së Rusisë me Ukrainën.

“Tani për tani, vendi ynë po përballet me një krizë të thellë ekonomike. Pasojat e Covid vazhdojnë ende. Lufta e Putinit në Ukrainë ka destabilizuar tregjet e energjisë dhe zinxhirët e furnizimit në mbarë botën”, tha Sunak.

Ndërkohë, Sunak foli dhe për paraardhësen e tij, Liz Truss, duke thënë se ajo nuk kishte gabuar teksa ishte përpjekur të përmirësonte rritjen e ekonomisë në Angli. Sipas tij ai ishte një qëllim fisnik.

“Ajo nuk gaboi që donte të përmirësonte rritjen e ekonomisë në këtë vend. Është një synim fisnik dhe e admirova shqetësimin e saj për të krijuar ndryshim. Por u bënë disa gabime. Jo për shkak të vullnetit të keq apo qëllimeve të këqija, në fakt e kundërta. Por megjithatë gabime, “tha Sunak.

Sunak shtoi se ai është zgjedhur për të udhëhequr Partinë Konservatore dhe si kryeministër për të rregulluar disa nga gabimet e bëra nga Liz Trus./Opinion.al

Pas