Bota

Sulmohet me raketa Zona e Gjelbër në Irak


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 08:35 - 21/01/20 |
xhu lia

Tri raketa goditën Zonën e Gjelbër në Bagdad, aty ku ndodhen shumë ndërtesa qeveritare dhe misione të huaja.

Raketat u lëshuan nga rrethi Zafaraniyah, jashtë kryeqytetit irakian, ndërsa dy predha mësohet se kanë rënë Ambasadës së SHBA-së.

Fatmirësisht prej këtyre sulmeve nuk ka patur persona të plagosur, por sipas mediave të huaja vetëm dëme materiale.

Incidenti ndodhi një ditë pasi rifilluan protestat antiqeveritare në Irak gjatë të cilave gjashtë irakanë, përfshirë dy oficerë policie, u vranë dhe dhjetëra u plagosën në Bagdad dhe qytete të tjera.

Protestuesit në Irakun e jugut dogjën goma dhe bllokuan rrugët kryesore në disa qytete duke thënë se kryeministri i Irakut, Adel Abdul Mahdi nuk i ka mbajtur premtimet, përfshirë emërimin e një qeverie të re të pranueshme për irakianët.

Demonstratat në Irak kanë nisur që në 1 Tetor 2019. Protestuesit kundërshtojnë një sistem politik, të cilin ata e perceptojnë si të korruptuar dhe që i mban shumicën e njerëzve të varfëruar.Më shumë se 450 njerëz janë vrarë nga trazirat.

Protestat u pezulluan prej disa javësh pasi vëmendja u drejtua në përshkallëzimin e tensioneve midis Shteteve të Bashkuara dhe Iranit, pas vrasjes nga një sulm I SHBA I gjeneralit Kasem Soleimani.

Pas