Bota

Sulmohen dy rafineritë më të mëdha të naftës në Arabinë Saudite


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 13:12 - 14/09/19 |
el ida

Sulmet me dronë iu kanë venë flakën dy rafinerive të mëdha nafte të drejtuara nga ndërmarrja shtetërore Aramco në Arabinë Saudite.

Rafineritë janë përfshirë nga zjarre të fuqishme në orët e para të së shtunës, ndërsa përgjegjësia për sulmet ende është e paqartë. Për sulmet e mëparshme, të ngjashme, janë fajësuar luftëtarët Houthi, të lidhur me Iranin në Jemen.

Rafineria në Abqaiq vlerësohet si impianti më i madh i përpunimit të naftës në botë. Kamikazë, pjesëtarë të Al Kaedës, tentuan në shkurt të vitit 2006-të të kryenin sulme në këtë rafineri, por dështuan.

Këto ngjarje pritet të rrisin edhe më tej tensionet në Gjirin Persik, në mes të përplasjeve midis Shteteve të Bashkuara të Amerikës dhe Iranit./Opinion.al

Pas