Bota

Sulmi terrorist në aeroportin e Kabulit, shkon në 170 numri i viktimave


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 19:01 - 27/08/21 |
Opi Nion

Numri i të vdekurve nga sulmi terrorist pasditen e djeshme në aeroportin e Kabulit ka arritur në 170 persona.

Bëhet me dije nga raporti zyrtar se mes të vdekurve janë edhe 13 amerikanë , anëtarë të ushtrisë dhe britanikë, ndërsa mbi 200 të tjerë kanë mbetur të plagosur. Pavarësisht sulmit të djeshëm përsëri mijëra njerëz janë mbledhur në aeroport për të lënë Afganistanin.

Sulmi, i cili shkaktoi një alarm global, ka bërë që një numër shtetesh anëtare të NATO -s të ngrijnë operacionet e evakuimit nga aeroporti i Kabulit.

Pas sulmit Shteti Islamik mori përgjegjësinë./Opinion.al

Bidenm

E9uojocveakdnvm

 

Pas