Aktualitet

Sulmi kibernetik ndaj portaleve qeveritare, rikthehet në funksionalitet e-AlbaniaBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 16:52 - 20/07/22 |
Opi Nion

Është rikthyer shërbimi në e-Albania, pas sulmit kibernetik ndaj shërbimeve online qeveritare disa ditëve më parë.

Të gjithë qytetarët që duan të shkarkojnë dokumente tashmë portali e-Albania i është rikthyer normalitetit. e-albania ështër rikthyer në funksion për 1118, nga 1225 shërbimet elektronike. e-albania tashmë është gati të japë shërbime për 1118 nga 1225 shërbimet elektronike që ofron për qytetarët shqiptarë.

Kryeministria bën me dije përmes një njoftimi se tashmë mund të gjenerohen sërish nga platforma digjitale dokumentet me vulë elektronike – certifikatat e gjendjes civile, vërtetimet tatimore, ekstraktet dhe certifikata e regjistrimit të biznesit, vërtetimet e papunësisë, certifikata e gjendjes gjyqësore (dëshmia e penalitetit). Do të mund të aplikohet për regjistrimin në klasën e parë dhe të dhjetë të nxënësve  si dhe për shërbimet e regjistrimit të biznesit, etj.

Por për të gjithë qytetarët shqiptarë që jetojnë jashtë kufijve të Shqipërisë, portali e- albania, për arsye të larta sigurie, do të bëhet funksional së shpejti.   Ndërkaq AKSHI-t, së bashku me skuadrën e Microsoft DART (Detection and Response Team) dhe partnerët e “Jones Group International”, po vijojnë punën me intensitet të plotë për t’ju kthyer qytetarëve edhe:  Shërbimet e regjistrimeve dhe të ndryshimeve të pronarëve përfitues;   Vërtetimin e ndihmës ekononomike, pagesës së paaftësisë së kufizuar dhe kërkesës për të përfituar nga programet e strehimit social;  Për shërbimet e rezervimit të takimit për kryerje konsulte e ekzaminimi mjekësor;  Për listën e notave dhe vërtetimin e diplomës për studentet që kanë ndjekur Universitetin e Tiranës;  Për shërbimet konsullore, për shqiptarët jashtë vendit;  Shërbimet e certifikatave të regjistrimit të objekteve të pronësisë industriale;  Njehsimin e diplomave dhe certifikatave të lëshuara nga institucionet e huaja;  Si dhe për kryerjen e pagesave të ujit dhe energjisë elektrike.

“Duke falënderuar edhe një herë çdo qytetar, biznes, punonjës administrate, shtetas të huaj në Republikën e Shqipërisë, për durimin, kërkojmë mirëkuptimin në rast të ndonjë problemi me të cilin mund të hasemi, përgjatë këtij procesi e kësaj kundërofensive ndaj sulmit kibernetik, që s’ishe parë ndonjëherë më parë në vendin tonë. Sigurojmë edhe një herë gjithë qytetarët shqiptarë se do të vijojmë punën deri në rikthimin në funksion të plotë të çdo shërbimi, thuhet në njoftim. nksion të plotë të çdo shërbimi.

Shërbimet publike online dhe faqet qeveritare u mbyllën përkohësisht për shkak të një sulmi kriminal kibernetik të sinkronizuar dhe të sofistikuar nga jashtë Shqipërisë. Burime për Report Tv bënë me dije se ka dyshime që sulmi mund të jetë rus. Kjo vjen pas sanksioneve që ka vendosur Shqipëria ndaj Rusisë dhe qëndrimin që mban për luftën në Ukrainë.

Pas