Bota

Sulm me thikë në Norvegji, qëllohen katër persona


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 11:09 - 20/05/22 |
Opi Nion

Të paktën katër persona janë qëlluar me thikë në një sulm në Numedal, në juglindje të Norvegjisë. Në prej viktimave raportohet se është në gjendje kritike. I dyshuari më pas është arrestuar, thanë zyrtarët.

“Mund të konfirmoj se e kemi të dyshuarin nën kontroll”, tha për Reuters një zëdhënës i Policisë.

Autoritetet nuk kanë treguar se çfarë motive dyshojnë se qëndrojnë prapa këtij sulmi dhe policia tha se qytetarët kanë treguar se sulmuesi “rastësisht” ka zgjedhur viktimat që i ka sulmuar.

Në tetorin e kaluar, në vendin e njëjtë, Numedal, një sulmues vrau pesë persona duke përdorur thika dhe shigjeta. Policia kishte thënë sulmuesi ishte me shtetësi daneze dhe kishte probleme mendore.

Pas