Bota

Sulm me raketa/Rusët synojnë bazën ajërore, godasin banesat, të paktën 2 të vrarë


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 08:31 - 02/03/22 |
Opi Nion

Autoritetet ukrainase thonë se një sulm raketor rus gjatë natës ka vrarë të paktën dy persona në qytetin Zhytomyr, i cili shtrihet 120 km (75 milje) në perëndim të Kievit.

Sulmi, që synonte një bazë ajrore në qytet, goditi shtëpitë e banimit aty pranë.

Ministria e Punëve të Brendshme të Ukrainës ka shkruar në Twitter se të paktën dy persona kanë humbur jetën dhe 16 të tjerë janë plagosur. Një zyrtar qeveritar, Anton Gerashchenko, kishte thënë më herët në llogarinë e tij në Telegram se numri i të vdekurve ishte edhe më i lartë.

“Deri më tani, katër persona kanë vdekur, duke përfshirë një fëmijë,” tha ai.

Llogaritë e qeverisë së Ukrainës në Facebook dhe Telegraph kanë shpërndarë pamje për të cilat ata thanë se ishin si pasojë e shpërthimit. Në foto shfaqen ekipet e shpëtimit që po përpiqeshin të nxirrnin të mbijetuarit nga rrënojat./Opinion.al

 

Pas