Bota

Biden paralajmëron Putin: Ai nuk e ka idenë se çfarë e pret


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 09:05 - 02/03/22 |
Opi Nion

Presidenti i SHBA Joe Biden dënoi të martën pushtimin e Ukrainës nga presidenti rus Vladimir Putin – dhe paralajmëroi për masa të mëtejshme për të ndëshkuar Rusinë.

“Sonte, unë u them oligarkëve rusë dhe liderëve të korruptuar që kanë harxhuar miliarda dollarë nga ky regjim i dhunshëm,  të ndalen” tha Biden gjatë fjalimit të tij teksa njoftoi për një grup të ri pune nën Departamentin e Drejtësisë të SHBA për të hetuar.

“Ne po bashkohemi me aleatët tanë evropianë për të gjetur dhe kapur jahtet e tyre, apartamentet e tyre luksoze dhe avionët e tyre privatë. Ne po vijmë” -tha ai.

SHBA po mbyll gjithashtu hapësirën e saj ajrore për avionët rusë, duke iu bashkuar një numri vendesh që morën masa të ngjashme javën e kaluar, duke izoluar më tej Rusinë”, tha Biden.

Ai më pas shtoi, duke iu referuar Putinit: “Ai nuk e ka idenë se çfarë po vjen”.

“Putini ka shkaktuar dhunë dhe kaos. Por ai do të paguajë një çmim të lartë të vazhdueshëm afatgjatë” tha Biden./Opinion.al

Pas