Bota

Sulm me bombë në ambasadën rusë në Kabul, 2 të vdekur e disa të plagosurBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 16:05 - 05/09/22 |
Opi Nion

Të paktën dy persona janë vrarë dhe disa të tjerë janë plagosur në një shpërthim me bombë pranë hyrjes së ambasadës ruse në kryeqytetin afgan në Kabul.

Ministria e jashtme në Moskë tha se dy viktimat janë personeli i ambasadës ruse, ndërsa shtoi se kishte edhe viktima afgane.

Më herët, agjencia shtetërore e lajmeve RIA raportoi se një diplomat dhe një roje sigurie e ambasadës ruse ishin plagosur në këtë sulm.

Policia në Kabul tha se sulmuesi kishte në shënjestër ambasadën, por u qëllua për vdekje ndërsa po i afrohej ndërtesës.

Rusia është një nga vendet e pakta që ka një prani diplomatike në Afganistan pasi talibanët morën kontrollin e vendit në gusht të vitit të kaluar.R usia nuk e njeh zyrtarisht qeverinë e talebanëve, megjithatë, të dyja palët kanë diskutuar mbi marrëveshjet që kanë të bëjnë me blerjen e mallrave si gruri, gazi dhe nafta nga Moska./Opinion.al

 

Pas