Bota

Suedia nuk e rekomandon vaksinën e AstraZeneca për personat mbi 65 vjeç


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 20:02 - 02/02/21 |
Opi Nion

Suedia nuk do e përdor vaksinën e Oxford/AstraZeneca për personat që janë mbi 65-vjeç. Lajmin e bëri të ditur nga ministria e shëndetësisë së Suedisë.

Lajmi vjen në një kohë kur Gjermania ka këshilluar që doza të mos u bëhet personave që janë mbi 65-vjeç ndërsa Emmanuel Macron u shpreh se vaksina është “thuajse joefektive” për grupmoshën.

Ndërkohë, AstraZeneca dhe Bashkimi Evropian janë në mes të një mosmarrëveshje “të egër”mbi furnizimin e mbetur.

Stokholmi ra dakord sot me Berlinin se nuk kishte të dhëna të mjaftueshme për të treguar se si vaksina ndikon tek pacientët e moshuar.

Pas